Még áprilisban is volt esély a békére Oroszország és Ukrajna között, ámde….
Az egyébként liberális fősodorhoz tartozó Foreign Affairs egy nemrégiben megjelent elemzése szerint áprilisban egész közel került Moszkva és Kijev a békéhez – aztán történt valami. A nyugati külpolitikai szaklap nem részletezte ennek hátterét, ám megtette helyette az Ukrajinszka Pravda.
Elöljáróban mindenképp érdemes elmondani, hogy az orosz-ukrán háború körül nagyon sok a furcsaság. Például, hogy az amerikai külügyminiszter szerencsétlen elszólásából tavasszal kiderült, hogy az USA célja Oroszország minél nagyobb mértékű meggyengítése – és nem Ukrajna szuverenitásának megvédése. Az sem mellékes, hogy az Ukrajna csak azután kapott nagy tételben nyugati fegyvereket és muníciót, hogy az első napok után kiderült, az oroszoknak nem jön össze a villámháború.
És itt válik érdekessé a dolog. Mivel több mint 200 nappal a háború kitörése után még mindig csak a magyar kormány sürget békét a nyugati világ térfelén, felmerül a kérdés, volt-e rá esély és ha igen, akartak-e békét a nyugatiak Ukrajnában?
Nagyon közel volt a fegyverszünet. Aztán történt valami
A Foreign Affairs hasábjain megjelent elemzés a következőket írta: “Úgy tűnt, hogy az orosz és ukrán tárgyalódelegáció tagjai meg tudtak egyezni egy részleges kiegyezés kereteiről (…).
Oroszország visszavonult volna a február 23. előtti állásai mögé, Ukrajna pedig azt ígérte, hogy nem fog NATO-tagságért folyamodni, cserébe pedig több országtól biztonsági garanciákat kap”
írták a szerzők. 2022 áprilisában járunk. Az írás egyébként nagyon is orosz-kritikus, de a fenti idézet igen sok kérdést vet fel. Főleg, hogy ez miért nem valósulhatott meg a kiegyezés?
Az Ukrajinszka Pravda két Zelenszkijhez közel álló ukrán forrásra hivatkozva azt írta, hogy Johnson két fő üzenettel érkezett. Az egyik, hogy Putyin háborús bűnös, akivel nem szabad tárgyalni, növelni kell rajta a nyomást. A másik üzenet az volt, hogy hogy ha Ukrajna hajlandó is lenne megállapodást aláírni az oroszokkal az őt védő biztonsági garanciákról, Nagy-Britannia biztosan nem. Vagyis, hiába egezne egyezni ki Kijev Moszkvával, az ukrán fél feltétele a Nyugat miatt nem teljesülne. Három nappal Johnson látogatása után (április 12.) Putyin orosz elnök kijelentette, hogy zsákutcába futottak az orosz-ukrán tárgyalódelegáció egyeztetései.
A két tűz közé került ukránoknak nem maradt választása Az Ukrajinszka Pravda májusi cikke önmagában is sok mindent megmagyarázott, ám azt senki nem tudta, hogy mennyire volt közel a fegyverszünethez a két szemben álló fél. A Foreign Affairs cikke azonban pontosan arra mutatott rá, hogy közel voltak a megegyezéshez. Ez pedig azt is jelentené, hogy nem lenne annyi halott, nem bontakozott volna ki ennyire mély energiaválság, nem szűnnének meg munkahelyek Európa-szerte, nem eszkalálódna a konfliktus, és nem kellene arról cikkezni a sajtóban, hogy soha ennyire nem voltunk közel a nukleáris háborúhoz. A Washington számára is kínos összefüggéseket a Fox News kommentátora, Tucker Carlson is kiszúrta, és epés megjegyzésében a következőket vonta le belőlük:
“Ki érdekelt, hogy mit akarnak az ukránok? Az USA és az Egyesült Királyság totális háborút akartak Oroszország ellen. Háborút, és rezsimváltást Oroszországban. Természetesen, a két tűz közé kerülő ukránoknak nem maradt más lehetőségük, mint engedni [a britek követelésének]”