Nem volt magyar munkás a gyárban, vietnámiak és ukránok dolgoztak
A legtöbbjük adta haza a fizetése nagy részét, családosok voltak, a minimumot költve eltengődtek itt.
Már akkor is értetlenül álltam az egész előtt. Mert a magyaroknak is kellene a munka. De ők is ezt csinálják, mint ezek a vendégmunkások, csak tőlünk nyugatabbra mennek, ahol meg az ő munkabérük bagó a helyi lakosokéhoz képest.
Éppen ezért olyan nehéz megítélni a debreceni gigaberuházás, a BMW gyár építését és azt a várható jövőt, amit ez a projekt hozhat a városnak, ahol én magam is élek.
Van, aki a vállalkozását akarta bővíteni, gazdagítani a gyár farvizén evezve, más teljesen új szolgáltatásokat eszelt ki, voltak, akik ingatlanba fektettek, s akadtak, akik egy jobb munkalehetőségben bíztak.
Néhány hete robbant ki a botrány a helyi városvezetés és az ellenzék között, mikor felmerült a kérdés, „vajon honnan érkezik a munkaerő a BMW gyár építési területére”.
Csak, hogy az arányokkal tisztában legyünk: a Hajdú-Bihar megyében található 82 település közül 38-nak kevesebb mint 2000 fő a lakossága. Tehát az a sátortábor, amit Debrecen határába terveznek, nem egy apró, elhanyagolható dolog, hanem egy olyan gyűjtőtégelye a külföldi vendégmunkásoknak, mely jelentősen túlmutat a megyénk településeinek egy meghatározó hányadán.
Félreértés ne essék, nekem ezzel nincs bajom, de vajon az az ország fel van erre készülve, amelyik az utóbbi években az idegenellenességet úgy tűzte fel hajója árbócára, hogy azt jól lássa mindenki, aki csak felénk jár.
A kormányunk az idegen kultúrákkal szembeni óvatosságra, és a kultúra-keveredés veszélyeire hívja fel a figyelmet. A határokon százezreket fordítanak vissza, de azzal senkinek nincs baja, hogy idegenek ezrei költöznek az ország második legnagyobb városának határába? Gondolom, nem mindegy, mit és kit kell elfogadni. A „migránst”, aki egy jobb élet reményében indult útnak a hazájából, vagy a „munkást”, aki ugyanezzel a céllal volna ebben a 10 milliós népességű országban 2000 olyan életerős ember, aki érkezik, csak van egy főnöke, aki kiközvetíti őt mint olcsó és a végtelenségig kizsigerelhető munkaerőt.
Dehogynem!
Csak annyi a különbség, hogy a magyar munkavállaló egy fokkal emberségesebb feltételeket és kétszer-háromszor annyi fizetést kért volna, mint a pakisztáni munkás.
Értem én, a költséghatékonyság fontos. De tudjátok mi a legnagyobb baj? Hogy később ugyanez a török vagy pakisztáni munkás áll majd a soron. Mert olcsóbb, mert nem olyan problémás, miközben kifelé azt kommunikálja majd a PR gépezet, hogy a külföldi munkaerő bevonását a jelentős munkaerőhiány indokolja.
Felföldi József: A Felföldi Kft. alapítója. Motivációs ötletgazda.
Aktív író és innovációkereső.
CANDYman. Forrás: Facebook