Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


A Trump-kormányzat rendszerváltást akar Szíriában

2017.04.09

Képtalálat a következőre: „Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.”

 balrad.com

·         Rendszerváltás

·         Szíria

·         CNN

·         Iszlám Állam

·         Egyesült Államok ENSZ-nagykövete

·         Nikki Haley

·         Trump-kormányzat

A Trump-kormányzat rendszerváltást akar Szíriában

2017. április 9. vasárnap - 11:40

A Trump-kormányzat egyik elsődleges célja a rendszerváltás a polgárháború sújtotta Szíriában, valamint az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet legyőzése, az iráni befolyás visszaszorítása Szíriában és Bassár el-Aszad elnök megbuktatása - közölte egy interjúban Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.

Nikki Haley a CNN televízió vasárnap adásba kerülő State of the Union című műsorában a Reuters előzetese szerint elmondta: "Nem látunk lehetőséget a békére Szíriában, amíg Aszad ott van".

Az elhangzottak változást jelentenek ahhoz képest, amit Haley a pénteki amerikai csapás előtt hangoztatott. Donald Trump amerikai elnök azután rendelte el a szíriai támadást, hogy meglátta a televízióban az ideggáztól szenvedő gyermekeket. A csapás előzménye, hogy a feltevések szerint Aszad-rendszere Hán Sejkúnban - valószínűsített - vegyifegyver-támadást hajtott végre, az amerikaiak pedig megtorlásul egy szíriai légi támaszpontra támadtak rakétákkal.

atv.hu

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter türelmesebbnek tűnt Aszaddal szemben, amikor szombaton azt hangsúlyozta, hogy Washington számára a legfontosabb az Iszlám Állam legyőzése.

Mihelyst csökken vagy megszűnik az Iszlám Állam jelentette fenyegetés, "közvetlenül a szíriai helyzet stabilizálására fordíthatjuk a figyelmünket" - mondta Tillerson a CBS televízió szintén vasárnap adásba kerülő Face the Nation című műsorában.

Tillerson hozzátette: az Egyesült Államok reméli, hogy sikerül összehoznia a feleket, hogy megkezdjék a politikai megoldást eredményező folyamatot.

A külügyminiszter szerint ezekhez a tárgyalásokhoz szükség lesz Bassár el-Aszad és a szövetségesei támogatására is.

"Reméljük, hogy Oroszország úgy dönt, hogy konstruktív szerepet játszik és támogatja a tűzszünetet, egyrészt a védnöksége alatt folyó asztanai tárgyalásokon, másrészt Genfben" (az ENSZ közvetítésével folyó konzultációkon) - mondta.

Hozzátette: "Ha sikerült tűzszünetet létrehoznunk a szíriai stabilizációs övezetekben, reményeink szerint biztosítottak lesznek a feltételek, hogy megkezdjünk egy hasznos politikai folyamatot".

A szíriai hadsereg szombaton újabb légicsapásokat mért a lázadók kezén lévő Idlíb tartományra, a támadásban az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja és a polgári védelem szerint tizennyolcan haltak meg, közöttük öt gyermek.

(mti)www.bumm.sk/kulfold/2017/04/09/a-trump-kormanyzat-rendszervaltast-akar-sziriaban

"Hogy teljes a fordulat, azt Haley nyilatkozatának többi része teszi egyértelművé. Az amerikai külpolitika közel-keleti céljaiként az ISIS legyőzése mellett Irán szíriai befolyásának felszámolását és Aszad elnök megbuktatását jelölte meg. "Nincs semmilyen lehetőség a politikai rendezésre, amely nyomán Aszad a rezsim vezetője maradhat" - mondta. Szerinte a friss fejlemények alapján elképzelhetetlen olyan rendezés, ami úgy garantálná a békét és a stabilitást, hogy annak Aszad is a része volna. "Úgy gondoljuk, a rezsimváltás olyasmi, ami meg fog történni" - mondta.

Oroszország már a péntek hajnali légicsapásra is idegesen reagált. Előbb egy szuverén ország elleni agressziónak minősítette azt, majd bosszúból felmondta azt az orosz-amerikai megállapodást, amely alapján a két, a szíriai konfliktusban aktív szerepet vállaló nagyhatalom folyamatosan tájékoztatta egymást a szír légtérben végzett műveleteiről.

Ez, tünjék bár technikai részletnek, valójában életbevágó. Így kerülhették el eddig a szír légtérben repkedő amerikai és orosz harci gépek egymást, és a tévedésekből adódó konfliktusokat. És ez alapján tudták előre figyelmeztetni az amerikaiak az oroszokat a készülő csapásról, hogy elkerülhessék az áldozatokat. Az orosz döntés két szempontból is aggasztó:

  • egyrészt amiatt az ezer amerikai katona miatt, akik jelenleg szír területen támogatják a légicsapásokat, és elsőszámú célpontjai lehetnek a szír bosszúnak;
  • másrészt azért, mert ezzel Oroszország a további csapások megakadályozását remélheti, feltételezvén, hogy az amerikaiak nem kockáztatnának orosz áldozatokat.

Haley nyilatkozatára az orosz törvényhozás külügyi bizottságának elnöke, Konsztantyin Koszacsov reagált. Szerinte a rezsimváltás igényének bejelentésével az Egyesült Államok "elszabotálja" a békekötésre irányuló erőfeszítéseket. Szerinte ugyanis ez csak harcra buzdíthatja Aszad fegyveres ellenzékét.

Ami alighanem célja is lehet az amerikaiaknak, legalábbis ha a hagyományos külpolitikai stratégiájukból indulunk ki. Márpedig a jelek szerint bő három hónapos szünet után újra ki lehet indulni ebből. A szíriai konfliktus élezésével kiprovokálhatják, hogy Oroszország újra intenzívebben támogassa a csak orosz támogatással túlélni képes rezsimet, amivel jelentős orosz erőforrásokat köthetnek le a térségben - távol olyan, a NATO szempontjából érdekesebb színterektől, mint a Baltikum, vagy éppen Ukrajna. Egyben jelentős anyagi szerepvállalásra is kényszeríthetik az amúgy nem túl rózsás állapotú orosz gazdaságot. (Via MTI, Guardian)"

444.hu